(Türkçe çevirisi aşağıda)

Bodrum Ecofarm

ecofarmEcofarm, is a farm where you can buy their organic produce and eat breakfast, in Turgutreis. It is a very good breakfast option, all home made with ingredients coming from the farm. The bread is the best I have eaten in Bodrum, made with sourdough starter. It is a place in harmony with nature, you can see chickens wandering around freely while you are eating you breakfast. Definitely stop by if you are around Turgutreis.

ecofarm2

Bodrum Ecofarm
Gümüşlük Caddesi No:111 Turgutreis Bodrum
0536 229 4674
 
Hayat Café & Bar Brasserie

hayatcafebar3 hayatcafebar2

Another treasure in Gümüşlük. It is opened this summer, in a stone house surrounded with mandarin trees, being managed by the famous journalist Nevin Sungur and her sisters. Hayat, make me feel in love with its decoration first, then with their amazing homemade dishes made with vegetables that they grow in their garden, and with good breads. You can experience a color therapy in this place really. It also has a great breeze non-stop, so you may not want to leave there. During the day, they also have yoga, pilates or similar activities going on.

hayatcafebar4
Hayat Café & Bar Brasserie
Turgutreis Caddesi No: 47, 48970 Gümüşlük / Bodrum
0252 394 4150

 

Elani

elani4Elani has a great location in one of the most beautiful bays in Bodrum. With a renovated menu, and a good combination of design-comfort-price, it is one of the best places to go in Bodrum. The place has an incredibly relaxing atmosphere and design due to the colors they use, in harmony with the turquoise of the sea and surrounding green of nature. Mediterranean dishes are dominant in the menu, with delicious amuse-bouches and other gourmet flavorful dishes. It is also significant that they have a ‘healthy & happy’ menu, I appreciate that they did not forget about people who care about their health. They have an amazing ‘Sprouted Salad’ made with sprouted sunflower seeds, I really recommend you to taste it. The dessert menu is also very creative. Chef Ali Akbalık creates wonders.

elani5elani3
Elani Beach Restaurant
Gardens of Babylon Well Being Resort, Kadıkalesi Mevkii Gümüşlük
0530 237 19 38
http://oytuncak.wix.com/elani

 

Zeynep Doğal Ürünler

zeynepdogalürünler2It won’t be OK if I won’t mention my favorite spice shop in Bodrum. Spice shops have great value in Turkey in my opinion, we are not lucky as Europeans or Americans as they have health food stores every corner. This place is more than a spice shop, I put it in a different category than others because they have a great, well-chosen selection of products in this little shop. The owner, Zeynep Sinem Fidan, a professional and an expert in her subject. Healing plants, very good essential oils, superfoods, various spices, natural clay (coming from east of Turkey), organic tea blends, natural soaps are the main players in this beautiful shop. There is so much more, and while you are shopping, you will also chat with Ms. Fidan and get great recipes. I suggest you to drink their Turkish coffee in their dooryard.zeynepdogalürünler3Zeynep Doğal Ürünler- Vejetaryan Restaurant

Türkkuyusu Caddesi No.16 Bodrum
0252 313 24 02

 

P.S. This is the translation of the post I wrote for Vogue Turkey Gourmet Blog during July 2013.

 

////////////////////////////

 

Bodrum’da sağlıklı yaşam rotaları (2.Bölüm)

 

Bodrum Ecofarmecofarm

Ecofarm, Turgutreis tarafında yer alan, kahvaltının yanı sıra, organik çiftlik ürünleri almak için uğrayabileceğiniz yer. Kahvaltısı özenle seçilmiş, çiftlikten çıkan malzemelerle yapılıyor. Ekmeği özellikle Bodrum’da yediğim en iyi ekşi mayalı ekmek. Doğayla içiçe bir başka yer, tavuklar ve horozlar siz kahvaltınızı ederken yanınızda kaygısızca dolaşıyorlar. Yolunuz Turgutreis taraflarına düşerse mutlaka uğrayın.

ecofarm2

Bodrum Ecofarm
Gümüşlük Cad. No:111 Turgutreis Bodrum
 0536 229 4674
 
Hayat Café & Bar Brasserie

hayatcafebar3 hayatcafebar2Gümüşlük’te yer alan bir başka hazine. Mandalina bahçeleri içerisinde bir taş eve kurulan mekan, bu sene açıldı. Gazeteci Nevin Sungur ve kardeşleri tarafından işletiliyor. Hayat, önce beni harika dekorasyonuyla kendisine aşık etti, daha sonra da harika ev yapımı ürünleri, kendi bahçelerinde yetiştirdikleri sebze yemekleriyle, kendi pişirdikleri değişik ekmekleriyle. Mekanın harika renkleri size resmen renk terapisi yapıyor. Harika bir esintiye sahip, gün ortasında bile rahatlıkla yayılabilirsiniz. Gündüz ayrıca pilates, yoga ve bilimum aktivite de yapıyorlar.

hayatcafebar4Hayat Café & Bar Brasserie

Turgutreis Caddesi No:47, 48970 Gümüşlük / Bodrum
0252 394 4150
 
 
Elani

elani4Elani, bana göre Bodrum’un en güzel koylarından birinde yer alıyor. Yenilenen menüsüyle bu sene çok iddialı. Mekan derseniz, tasarım-rahatlık-fiyat açısından Bodrum’un en önde giden restaurantlarından biri. Mekanın inanılmaz rahatlatıcı ve ruhu dinlendirici bir tasarımı var, beyaz ve mavi kullanılan tek renkler, etrafını çevreleyen doğanın yeşili ve denizin turkuaz mavisiyle muhteşem uyum içinde. Menüde akdeniz tatları ağır basıyor. Amouse bouche’ların hepsi ayrı lezzetli, diğer gurme lezzetlerin yanısıra, sağlıklı & mutlu menüsüyle de dikkat çekiyor. Sağlığını düşünen insanları unutmamaları ayrıca takdir edilesi. Ayçekirdeği filizleriyle yapılan harika bir ‘Yeşermiş Salata’ları var, tavsiye ederim. Tatlı menüsü de çok yaratıcı. Şef Ali Akbalık harikalar yaratıyor.

elani5elani3

Elani Beach Restaurant

Gardens of Babylon Well Being Resort Kadıkalesi mevkii Gümüşlük Bodrum
0530 237 19 38

http://oytuncak.wix.com/elani

 

Zeynep Doğal Ürünler

zeynepdogalürünler2Bodrum’da sağlık rotalarından bahsedip de en sevdiğim aktardan bahsetmesem olmaz. Aktarların benim gözümde değeri çok büyük. Fakat burası için benim için herhangi bir aktardan çok daha fazlası, çünkü çoğu aktar özensiz seçilmiş ürünlerden oluşabiliyor. Burası o yüzden kesinlikle aktar kategorisinden farklı benim gözümde. Sahibi Zeynep Sinem Fidan, bu işi profesyonel yapan, gerçek bir uzman. Şifalı bitkiler, çok iyi marka esansiyel yağlar, ‘superfood’lar yani süperbesinler (arı poleni, ginseng gibi), çeşitli baharatlar, doğal kil (Van’dan geliyor), organik çaylar, doğal sabunlar gibi doğal yaşama dair çok daha fazlası burada mevcut. Alışverişinizi yaparken bir yandan Zeynep Hanım’dan harika tarifler de alıyorsunuz. Avlusunda mutlaka bir kahvelerini için.

zeynepdogalürünler3Zeynep Doğal Ürünler-Vejeteryan Restaurant

Türkkuyusu Caddesi No.16 Bodrum
0252 313 24 02
 

P.S. Bu yazıyı konuk yazar olarak Vogue Gurme Blog için yazmıştım. Buradan ulaşabilirsiniz.

Share: